W okresie letnim a przede wszystkim w czerwcu pojawia się sezon na truskawki. Są to owoce bardzo popularne w Polsce ze względu zarówno na smak, jak też dostępności. W sezonie truskawki można pozyskać w korzystnych cenach a jednocześnie dają one możliwość wykorzystania ich w bardzo szerokim zakresie różnorodnych potraw.

Truskawki doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju deserach. Oczywiście najprostszym zastosowaniem są sałatki, w których użyte są truskawki. Taka owocowa sałatka może być oparta nie tylko na truskawkach, ale również na innych owocach. Innym pomysłem na wykorzystanie truskawek są lody truskawkowe. Można takie lody bez większych problemów przygotować w warunkach domowych. Wystarczy zmiksować truskawki a następnie dodać je do mlecznej masy.
W przypadku truskawek można liczyć na ich zakup w sprawdzonych miejscach, czyli bezpośrednio od dostawców, co daje pewność, co do ich świeżości czy jakości. Z truskawek można również przygotować ciasta. Innym pomysłem może być przygotowanie z truskawek napoju owocowego, który po schłodzeniu może być doskonałym sposobem na zapewnienie schłodzenia organizmu w ciągu dnia.
Jeśli chcemy z truskawek korzystać dłużej, niż tylko w okresie letnim można je zmrozić. Oczywiście w procesie mrożenia truskawki stracą trochę swoich właściwości. Jednak takie straty nie są tak duże, czyli nie są większe w stosunku do strat witamin oraz minerałów w procesie transportu czy przetwarzania. Truskawki można przygotować również w formie dżemów, z których będzie można skorzystać w okresie zimowym.

Comments are closed.