Na grillu pojawiają się bardzo różne mięsa. Z jednej strony są osoby, które decydując się na mięso stawiają przede wszystkim na chude mięsa. Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób nie chcących ryzykować zdrowia i spożywać tłuszczy, które znajdują się w tłustych odmianach mięsa. Natomiast nawet tłuste mięsa z grilla są znacznie zdrowsze, gdyż wiele tłuszczu wytapia się podczas grillowania mięsa.

Jedną z odmian mięsa, które bardzo często pojawia się na grillu oraz pozwala na skorzystanie z wielu ciekawych i bardzo smacznych przepisów, jest karkówka. Karkówka marynowana może być na wiele różnych sposobów. W poszczególnych przepisach można spotkać się z różnymi rodzajami alkoholi, które są używane w przepisach na karkówkę. Jednym z takich alkoholi jest wódka, która podawana w niewielkich ilościach nawet w prostych przepisach pozwala na uzyskanie bardziej kruchego mięsa.
Do alkoholi, które są popularnie stosowane w przepisach na karkówkę można zaliczyć whiskey czy piwo. Oczywiście wybór alkoholu zależy w znacznym stopniu od wybranego przepisu.
Jeśli chodzi o alkohol wybierany do picia przy spożywaniu karkówki to oczywiście ze względu na to, że karkówka jest tłustym mięsem doskonale sprawdzają się mocniejsze trunki. Słodkie alkohole, czyli różne kolorowe alkohole mogą być dobrym pomysłem przy karkówkach przygotowywanych w ramach przepisów na słodko. Natomiast przy prostych przepisach na karkówkę do karkówki może sprawdzić się wódka. Jednak wiele osób wybiera piwo, które jest słabszym alkoholem, które jest coraz bardziej popularne również w Polsce.

Comments are closed.