Operacje przepuklin powstających w bliźnie pooperacyjnej stanowią około 5% wszystkich zabiegów wykonywanych na oddziałach chirurgii ogólnej. Najczęstszą przyczyną powstawania tej przepukliny jest niedokładne zszycie powłok brzusznych, jednak duży wpływ na jej wytworzenie ma również otyłość, zakażenie rany, defekty kolagenu, które powodują osłabienie tkanki łącznej, krwiaki, czy dreny pozostawione w ranie.

Predyspozycją do powstawania opisywanego schorzenia jest również kaszel, wzdęcia brzucha oraz niestosowanie się do zaleceń lekarskich, które powinny być przestrzegane po operacji. O innych czynnikach ryzyka powstania takiej przepukliny przeczytasz tutaj: www.tourmedica.pl/informacje/przepuklina-pooperacyjna-czynniki-ryzyka/

Objawy przepukliny pooperacyjnej

Przepuklina pooperacyjna (łac. Hernia postopertiva) daje następujące objawy: ból, uczucie pieczenia i pociąganie, a także wyczuwalny guz oraz promieniowanie bólu podczas wysiłku. Duża przepuklina może nawet zaburzać proces oddychania, osłabia perystaltykę oraz jest istotnym czynnikiem mogącym powodować rozwój choroby zakrzepowo- zatorowej. – Zwykle pierwszym objawem przepukliny jest uwypuklenie zwiększające swoje rozmiary podczas kaszlu. Czasami jedynym objawem jest ból podbrzusza bez obecności uwypuklenia.- mówi dr Maciej Garbień.

Aż 10-15% pooperacyjnych ran brzucha jest obarczona ryzykiem pojawienie się przepukliny. Ryzyko to znacznie wzrasta, gdy nadal leczymy ranę. Przepuklina nie musi pojawić się zaraz po operacji, może równie dobrze powstać po latach od zabiegu, jednak najczęściej rozwija się wciągu 3-6 miesięcy po przebyciu operacji. W przypadku, gdy przepuklina jest duża lub szybko się powiększa oraz gdy towarzyszy jej silny ból, należy jak najszybciej udać się do chirurga, ponieważ najprawdopodobniej będzie konieczna operacja. Mniejsze przepukliny można leczyć specjalnymi pasami.

Jak w przypadku każdej przepukliny, również przepuklina pooperacyjna może ulec uwięźnięciu. Uwięźnięcie przepukliny oznacza, że zawartość worka przepuklinowego nie wraca do jamy brzusznej, a jej wrota ulegają zaciśnięciu. Groźniejszym stanem od uwięźnięcia jest zadzierzgnięciu przepukliny. – Najpoważniejszym powikłaniem obecności przepukliny pachwinowej jest uwięźnięcie w niej pętli jelitowej i martwica jelita prowadząca do zapalenia otrzewnej. Konieczne jest wówczas wykonanie operacji w trybie pilnym ze wskazań życiowych. Ratuje się wtedy życie pacjenta. Ryzyko uwięźnięcia wynosi nawet 20%. – kontynuuje dr Maciej Garbień.

Objawy zadzierzgniętej przepukliny

Zadzierzgnięcie przepukliny to stan, w którym doszło do ostrego niedokrwienia uwięźniętej pętli jelita, w wyniku obkurczenia się wrót przepukliny, która uniemożliwiają dopływ krwi z naczyń krezki. W przypadku uwięźnięcia jelita pierwszym objawem jest silny ból, który narasta wraz z narastaniem niedrożności jelit, aż rozlewa się na całą jamę brzuszną. Ból ten ma charakter kolkowy i towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcie brzucha, zatrzymanie gazów i stolca. Innymi objawami zadzierzgniętej przepukliny są objawy otrzewnowe, wstrząs oraz wyczuwalny guz. Stan ten jest wskazaniem do wykonania operacji w trybie pilnym, ponieważ jest związany z dużym ryzykiem rozwoju martwicy jelita.

W celu postawienia prawidłowego rozpoznania, lekarz wykonuje USG, które powinno wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które często obecne są przy badaniu osób otyłych, u których nadmiar tkanki tłuszczowej utrudnia postawienie pewnej diagnozy.

Leczenie przepukliny pooperacyjnej

Leczenie polega a prostym zszyciu wrót przepukliny. Alternatywą do tego zabiegu jest operacja polegająca na zdwojeniu powięzi według Mayo. W zależności od rozległości i potrzeb, chirurg może zadecydować o formie laparoskopowej lub o otwarciu brzucha, a anestezjolog o znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

W przypadku dużych wrót przepuklinowych, konieczne będzie uzupełnienie ubytku ściany brzucha siatkami z tworzyw sztucznych lub przeszczepami autogenicznymi z wykorzystaniem skóry pacjenta lub powięzi.

Nawroty po operacjach klasycznych występują u około 50% pacjentów, natomiast w przypadku użycia siatek z tworzywa sztucznego ilość nawrotów spada do 5-10%.

Comments are closed.