Praktyka życiowa pokazuje, iż na początku dwudziestego pierwszego wieku nie ma konkurencji dla płytek ceramicznych, jeśli chodzi o wykończenie kuchni. Materiał ten od kilku dekad króluje na kuchennych ścianach i podłogach nie tylko ze względu na praktykę stosowania, ale i obecne trendy.

Praktyczne początki
Płytki ceramiczne zyskały sobie serca gospodyń domowych swoją praktycznością. Są relatywnie trwałe, odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a czyszczenie ich jest łatwe i szybkie. Technologia produkcji jest na tyle zaawansowana, że wyroby poszczególnych producentów niewiele różnią się od siebie jakością, a co za tym idzie muszą ze sobą konkurować czymś innym. Wyglądem, który przykuje wzrok.

Aktualne trendy
Płytki kuchenne są jednym z najchętniej wybieranych tworzyw do wykończenia podłóg i ścian. Możliwość osiągnięcia wielu imitacji przekłada się na wzrost liczby kolekcji inspirowanych naturalnymi materiałami: kamieniem i drewnem, a także materiałami industrialnymi: blachą i betonem. Kolekcje te doskonale uzupełniają dotychczasową ofertę, w której brylowały płytki podłogowe jasne, o jednolitej barwie i fakturze oraz dopasowane płytki ścienne.
Nowszy design płytek ceramicznych to przede wszystkim wzory stylizowane na ręczne wykonanie, patchwork, imitacje materiałów naturalnych i industrialnych w nowym obliczu. Mówiąc o stylu industrialnym, nie sposób pominąć płytek układanych w jodełkę, imitujących swym wyglądem cegłę albo płyt ceramicznych przypominających… surową płytę OSB.

Barwy świata, barwy świateł neonów
Kolorystycznie dalej królują barwy określane kolorami ziemi. Szarości i beże mogą być jednak przełamane wyraźnymi akcentami kolorystycznymi. Żywe, kolorowe wzory na płytkach ceramicznych przyciągają wzrok stanowiąc samoistną ozdobę pomieszczenia (a nie, jak klasycznie przyjęto, tło wnętrza).
Szczególnym zestawieniem kolorystycznym jest patchwork, z założenia łączący wiele kolorów i wzorów w jedną całość, spójną swoim zróżnicowaniem. W przypadku patchworku, kolory są jednak stonowane, mniej nasycone niż w przypadku niemalże neonowej kolorystyki wyrazistych wzorów płytek ozdobnych.

Comments are closed.